Nem érdemes sokáig ülni az ötleteken és dédelgetni, tökélyre csiszolgatni, mert úgy sokkal nagyobb az esélye, hogy sosem valósulnak meg. Nem árt, ha megpróbálod minél alaposabban kidolgozni őket, de sokkal jobban jársz, ha kevésbé tökéletes állapotban, de minél hamarabb publikálod, mintha hosszasan csiszolgatod és soha nem látja senki őket. Arról nem is beszélve, hogy ha sokáig ülsz rajtuk, akkor előbb-utóbb másnak is eszébe juthat. Ilyenkor csekély vigasz, hogy neked előbb jutott eszedbe, ha más aratja le a dicsőséget, csak mert ő meg is valósította, míg te nem kezdtél vele semmit...
Rengetegen beleesnek a hibába, hogy a végletekig akarják tökéletesíteni a munkájáukat. Az örökkévalóságig csiszolgatni, javítgatni akarnak rajta. Közben viszont örökre a fiók mélyén ragad és s sosem lát napvilágot. Ha senki másnak nem jut eszébe, csak szegényebb lesz a világ egy talán sikerre ítélt, mégis soha meg nem valósuló ötlettel. Ha másnak is eszébe jut közben, akkor meg más fogja róla kideríteni, hogy milyen jó ötlet volt és ő aratja le a sikert is, ami akár a tiéd is lehetne, ha nem ástad volna el az ötleted a fiók mélyére.
Lehet, hogy még nem tökéletes az alkotás, de a halogatástól biztosan nem lesz jobb. Sőt a hosszan tartó, aprólékos javítgatás sem bitzos, hogy javít rajta annyit, mint amennyit árt a késlekedés. Az idő múltával viszont könnyen aktualitását veszítheti, elavulhat, vagy örökre a fiókban ragadhat.
Elég jó!
Barátkozz meg az elég jó fogalmával és fogadd el, hogy az alkotásod nem tökéletes, "csak" elég jó. Elég jó, hogy publikáld, mindenki megismerje és tovább léphess. Ha szükséges, majd javítasz rajta, tökéletesíted, stb. Sok hibára viszont fény sem derülhet, amíg nem publikálod.
Ne ülj az ötleteiden, hanem valósítsd meg, publikáld és jöhet a következő!
Egy blog szerkesztehtő
Egy blognál bármikor van lehetőség menet közben, akár utólag is javítani. Ha kihagytál, rosszul, vagy elírtál valamit, akkor javíthatod később is. Lehet, hogy akik első körben látták, azokhoz nem jut el, de újra meg is oszthatod, ha nagyon sokat javítasz. Sőt akár egy új bejegyzést is szentelhetsz neki, hogy elkészült a javítás.
Könyvet is lehet frissíteni
Még a könyvekkel is előfordul, hogy időnként javított, szerkesztett, bővített kiadást készítenek belőlük. Sőt ha megjelent egy könyved, aminek a tartalmával nem vagy elégedett, netán megváltozott a véleményed, írhatsz róla egy újat, amiben kifejted a korábbiból kimaradt, vagy azóta született gondolataidat. Ha viszont a végtelenségig vársz az első könyv publikálásával, sosem jutsz el a második, harmadik, sokadik megjelenéséig.
Vlogot lehet újat csinálni
Egy vlognál nehezebb a szerkesztés. A már publikált videóba nem nagyon lehet belenyúlni, nem lehet szerkeszteni, vagy lecserélni. Készíthetsz viszont egy újabb videót, ami hivatkozik, kiegészíti, korrigálja, vagy akár vitatkozik az előző videóddal. Ne félj publikálni és ne félj attól, hogy valami még nem teljesen kész. Mindig lehet hozzáfűzni, korriggálni, javítani. Ráadásul az első néhány, inkább pár tucat, vagy párszáz videód, blogbejegyzésed, előadásod, akár könyved sem lesz tökéletes. De minden egyes publikálással közelebb kerülsz hozzá, hogy a következő jobb leghessen, mint az előző volt. Ezt hívják fejlődésnek.
Fejlődni csak hibák árán lehet
Egyik sikeres ember sem úgy született, hogy már elsőre is tökéletes dolgokat alkotott. Mindenki ügyetlenkedett, bukdácsolt és hibázott. Csak ők mind tanultak a hibáikból, megtanulták kiküszöbölni őket és így érték el a sikereket, amivel azonosítják őket - és ma már a hibáikra, botladozásaikra nem is nagyon emlékszik senki sem. A tiédre sem foggnak. HIbázz, botladozz bátran és közben gyakorolj, tanulj, fejlődj és javítsd a hibáidat!
Fotó: Maksym Kaharlytskyi on Unsplash
--
Tetszett? Kövess minket!